Vali Civelek, Duyusal Analiz Laboratuvarı Sürekli Eğitim Merkezi açılış toplantısına katıldı

Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Muğla Ticaret Borsası ve Zeytin Dostu Derneği işbirliğinde Ticaret Borsası Hizmet Binasında gerçekleştirilen Duyusal Analiz Laboratuvarı Sürekli Eğitim Merkezi açılış toplantısına katıldı.
Toplantıda Vali Civelek’in yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Ticaret Borsası Başkanı Hasan Gökmen, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Zeytin Dostu Derneği Atilla Totoş, sektör temsilcileri, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri yer aldı.
Vali Civelek konuşmasında zeytinin Muğla ekonomisinde tarımsal ürün olarak önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti. “Tarım sektörümüzde rekabet gücü olan, ekonomik ve sosyal açıdan çok faydalı, çok önemli katma değeri yüksek olan zeytin, ilimizde vatandaşlarımızın geçim kaynağıdır, geçim kapısıdır. Yıllar itibari ile zeytin üretimimizde dolayısıyla zeytin yağ üretimimizde, zeytin işleme tesislerimizde artış olmasından memnuniyet duyuyoruz.”
Zeytinin verimli, kaliteli bir şekilde elde edilmesinin zeytin hasadının, zeytinin işlenmesinin, zeytinyağı üretiminin ve tüketiciye en iyi şekilde, en uygun şartlarda sunulmasının büyük önem arz ettiğini, “Duyusal Analiz Laboratuvarı Sürekli Eğitim Merkezinde gerçekleştirilecek olan çalışmaların zeytinyağı sektöründe rekabet edebilirlik gücümüzün, pazar payımızın arttırılmasına, coğrafi işarete sahip olduğumuz zeytinyağımızın markalaşmasına, zeytinyağımızın tanınırlığına ve zeytinyağımızın kalitesinin ön plana çıkarılmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. Diğer yandan da kaliteli bir zeytinyağında olması ve olmaması gereken hususlar hakkında tüketiciyi bilinçlendirecek, zeytinyağı tadım uzmanları yetiştirecek olan merkezin ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
Zeytin Dostu Derneği Başkanı Atilla Totoş, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr. Mücahit Taha Özkaya’nın zeytin ve zeytinyağı üretimi, duyusal analiz ve markalaşma ile ilgili yaptığı sunum sonrasında ZeytinYağı Tadım Uzmanı Nurdan Nimet Kaykı kaliteli bir zeytinyağının nasıl olması gerektiği hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Katılımcılar, zeytinyağı tadımı gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir