18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ANMA GÜNÜNDE İYİ PARTİ BODRUM’DAN ANLAMLI SÖYLEŞİ

İyi Parti Bodrum İlçe Başkanlığı tarafından 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferini kutlama ve Şehitlerini Anma Günü kapsamında Bodrum’da bir söyleşi düzenlendi. Kardak Kahramanı olarak bilinen Ergenekon Kumpası çerçevesinde yıllarca cezaevinde kalan ve İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi E.Deniz Kur. Albay Ali Türkşen ve emekli olmadan önce Güney Deniz Saha Komutanlığı görevini yürütmüş E.Koramiral Ekmel Totrakan konuşmacı olarak katılırken, Gazeteci Tuncay Mollaveyisoğlu da söyleşinin moderatörlüğünü yaptı.

Bodrum Ramada Otel’de gerçekleşen 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlamaları çerçevesinde ve İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Mehmet Onur Şahbaz’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen söyleşiye, İYİ Parti GİK Üyesi Prof. Dr. Metin Ergun, İYİ Parti Mahalli İdareler Başkan Yardımcısı Mehmet Tosun, İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Sevin Çağlayan, İYİ Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ, İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı, İYİ Parti Marmaris İlçe Başkanı Ali Rıza Doğanyılmaz, Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Baş Danışmanı Gazeteci Can Pulak, Bodrum Belediyesi Bağımsız Meclis Üyeleri, İYİ Parti Bodrum İlçe Yönetim Kurulu Üyeler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Söyleşiden önce İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi E.Deniz Kur. Albay Ali Türkşen Kardak’ta Kahraman, Hasdal’da Esir ve 1963’den Günümüze SAT Komandoları ve Anılarım adlı kitaplarını imzaladı.

Mustafa Kemal Atatürk, Silah arkadaşları ve şehitlerimiz için saygı duruşunun ardından, coşkulu bir şekilde İstiklal Marşı okundu. Açılış konuşmasını yapan İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, yurt savunması için yaşamını feda eden şehitlerimiz için rahmet, gazilerimiz için de sağlık dileği ile başladığı konuşmasında şunları söyledi; “Bu çok özel ve anlamlı günde, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi anma gününde vatan için canını feda etmiş şehitlerimizin önünde saygı ile eğiliyorum. Ruhları şad olsun. Çanakkale Savaşı bir destandır. Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir vatan savunmasıdır. Ecdadımız yurdun dört bir yanından vatanını savunmak üzere Çanakkale Geçilmez diyerek gelmiş, bizlere millet olma bilincini ve vatanı savunma anlayışını göstermiştir…”

Başkan Şahbaz konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu gün burada bu konuda engin bilgilere sahip olan konuklarımız, bilgilerini bizlerle paylaşacaklar. O yüzden sözlerimi çok fazla uzatmayacağım. Çanakkale’den, bu güne kadar vatanımızın savunması için canlarını feda eden asker, polis, politikacı, diplomat veya kim olursa olsun tüm şehitlerimizin önünde saygıyla ve minnetle eğiliyorum…”

Mehmet Onur Şahbaz sözlerini “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını da rahmet minnet ve minnetle anıyor, manevi şahsiyetlerinin önünde saygıyla eğiliyorum…” şeklinde tamamladı.

Daha sonra söyleşiye katılan Ali Türkşen, Ekmel Totrakan ve Tuncay Mollaveisoğlu’nun yaşam öyküleri okundu.

18 Mart Çanakkale Zaferi, Adalar Sorunu ve Kardak Krizi konulu söyleşinin moderatörü Tuncay Mollaveisoğlu, 18 Mart’ın önemli bir gün olduğuna vurgu yaparak ilk konuşmacı olan Ali Türkşen’e söz verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 2015 yılına kadar devam eden kariyerinin önemli bir bölümünde SAT Komandosu olarak görev yapan Türkşen, bu süreçte 1993 yılında gerçekleştirilen Lucky-S uyuşturucu gemisinin 14,5 ton uyuşturucu yüküyle ele geçirilmesinde ve 1996 yılında Türkiye ve Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak Krizi sırasında SAT Komando Tim Komutanı olarak görev alan E.Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen, Adalar Sorunu ve Kardak Krizi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen, “Devletimiz ve hükümetimiz gerekli tedbirleri almalı, aksi takdirde adalar ile birlikte, Kıbrıs’ta uzun vadede elden gidecek gibi duruyor.” dedi.

 E.Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen, “Çeşitli mecralarda Kardak’a yapılan bu harekâtı küçümseyenler, alay edenler bile var. Ufacık kaya için laf ediyorlar diyorlar. Sizin o ufacık kaya dediğinize biz vatan diyoruz. Bu kayalar vatan toprağıdır, kırmızı çizgimizdir O dönemi yaşayanlar bilir savaşın kıyısından döndük okullarımızda ve sivil toplum kuruluşlarımızda gençlerimize bu konuların ne kadar hayati önemde olduğu öğretilmelidir” dedi. 

Türkşen; “Yunanlılar bizim her sıkıntılı durumumuzda adalar konusunda bir adım daha atıyor. Enosis  hayallerinden vaz geçmiyor yaşamaya müsait olmayan toprakları yaşanabilir kılmak için ellerinden geleni yapıyor. Yarın bir gün uluslararası mahkemeye gittiğimizde 20 yıldır neden bir şey yapmadın diye sorarlar…”  dedi.

Ekmel Totrakan aslında bir deniz zaferi olmadığını ve bir kara savaşı yapıldığını kaydetti.

“Çanakkale Savaşı bir Mustafa Kemal’i çıkarmış bir savaştır. Burada kazandığı taç ile ülkeyi önce 30 Ağustos’ta kurtuluşa, 29 Ekim’de de kuruluşa götürmüştür. Bu açıdan Çanakkale savaşı Türkiye Cumhuriyeti için çok özeldir. Mustafa Kemalsiz bir Çanakkale ise asla kabul edilemez…” dedi. 

Her bir konuşmacını yaklaşık yarım saatlik konuşmalarının ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Söyleşiye katılanlar hem 18 Mart Çanakkale Zaferi, hem de adalar sorunu ile ilgili güncel sorular sordular.  

Düzenlenen söyleşi sonrası konuk konuşmacılar İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi E.Deniz Kur. Albay Ali Türkşen, E.Koramiral Ekmel Totrakan ve Gazeteci Tuncay Mollaveyisoğlu’na Bodrum Sağlık Vakfı öğrencileri tarafından hazırlanan plaketlerden takdim edildi. Program sonunda ise söyleşiye katılan misafirlere günün anlam ve önemini belirten hoşaf ikram edildi.   

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.