DÜNDEN BUGÜNE İKİ ANI

Not defterlerimi karıştırırken gözüme ilişti. Dünümüze ve günümüze ışık tutan iki olay… Yorumu siz okuyuculara bırakıyorum.
Yıl 1922… 11 Ekim günü Mudanya Mütarekesi’nin imzası için İsmet (İnönü) Paşa ve arkadaşları Mudanya’ya gelirler. İlk gün Mudanya halkı dışarıya kurulan bir mutfakla bunları ağırlar. İkinci gün İsmet Paşa sorar.-Bu yemekler nereden geliyor?
Kaymakam:-Mudanya halkı veriyor Paşam…
İsmet Paşa:-Doğru değil… Biz memleketi halk bizleri bedava beslesin diye mi kurtardık? Yarından itibaren masrafı herkes hissesine göre ödeyecek” der. Heyette bulunan Avni Bey (Okar) anlatmaya devam eder, olup biteni…
-Hiç birimiz, Mudanya’daki görev için on para ne yolluk, ne harcırah almıştık. Usullerini bile bilmiyorduk. Maaşlarımızdan, hissemize düşeni ödedik” der.
İsimsiz nice yurtseverin özverileriyle ne güzel günlere ulaşmıştık… Ama!…
Olayı tercüman gazetesi yazar. 2008 yılının Nisan ayı sonları… Zamanın cumhurbaşkanı Abdullah Gül ailesiyle üç günlük Antalya tatili yapar. Tatilin gideri 25 bin dolar tutar. (Neden Türk Lirası değil de dolar?) Cumhurbaşkanı kendisi ödediyse bu kadar serveti var demek…
Köşkten ödendiyse!… Özel, kişisel tatile resmi ödeme nasıl olur? Yakışık alır mı?
Yoksa bedava mı kaldı? Kim karşıladı ve neden? Köşkten beklentisi mi var?
Soruları Soran Tercüman!… Net cevap almak istiyor!…
İsimsiz nice yurtseverlerin özverileriyle ne güzel günlere ulaşmıştık!…
Demek o güzel günler gerilerde kalmış…

      Ali İhsan YÜCEL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir