MUĞLA ZEYTİNKÖY ORMAN YANGINININ İZLERİ SİLİNİYOR…

YANAN ORMANLIK ALANA 2.430 KG KIZILÇAM TOHUMU EKİLEREK, ALAN ÇİMLENMEYE HAZIR HALE GETİRİLDİ…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), geçtiğimiz Eylül ayında Muğla’nın Zeytinköy mahallesinde meydana gelen orman yangının izlerini siliyor. OGM, yaptığı çalışmalarla yangının meydana geldiği bölgeye 2.430 kg kızılçam tohumu ekerek alanı çimlenmeye hazır hale getirdi.

Geçtiğimiz yıl 6 Eylülde Muğla’nın Zeytinköy Mahallesinde orman yangını çıkmış ve 250 hektar ormanlık alan ile 200 hektarlık orman dışı alan zarar görmüştü. Yangından çoğunlukla Zeytiköy Mahallesi olmak üzere az miktarda da Dağpınar Mahalleleri etkilenmişti. Zeytinköy Mahallesinde 51 ev yanarak, 3 adet inek, 2 adet eşek ve 7 adet keçi telef olmuştu.

Bölgeye 2.430 Kg Kızılçam Tohumu Ekildi

Yanan ormanlık alanların tekrar eski haline kavuşturulması maksadıyla harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı yanan alanda tabii tensil çalışmalarını tamamlayarak dal ve tohum serme işlemleri tamamladı. Bu çalışmalar kapsamında bölgeye 2.430 kg kızılçam tohumu ekilerek saha çimlenmeye hazır hale getirildi.

7.000 Zeytin Fidanı Toprakla Buluşturuldu

Yangının izlerini silmek için sadece yanan alana tohum ekmekle kalmayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı gelir getirici tür ağaçlandırma kapsamında Zeytinköy Mahallesinde 19,5 hektar alana 7.000 adet zeytin fidanı dikti. Bu proje çerçevesinde dikilen fidanların bakımını 3 yıl boyunca orman teşkilatı yapıyor ve daha sonra bu fidanları kura ile o köyde yaşayan vatandaşlara 49 yıllığına veriyor. Böylece bu fidanlardan elde edilen gelirler o köyde yaşayan halkın oluyor.

Arıcılar İçin Bal Ormanı Tesis Edildi

Bölgede arıcılığı desteklemek için de çalışma başlatan orman teşkilatı bal ormanı kurmak için harekete geçti. 605 hektar olarak planlanan Zeytinköy Bal Ormanı Projesi kapsamında 40,4 hektar alana arı otu, kekik, üçgül (dirfil), efes (fiğ), kapari tohumu atıldı. Diğer yandan alana akasya, lavanta, iğde, püren, kekik fidanı dikilecek. Ayrıca proje alanının tamamını kapsayacak şekilde arıların su ihtiyacını karşılamak üzere 6 tonluk 6 adet can suyu havuzu oluşturuldu.

İnekleri Telef Olan Vatandaşların Zararı Giderildi

Orköy kredisi çalışmaları kapsamında da Zeytinköy Mahallesinde istekli olan toplam 5 kişiye arıcılık kredisi, yine Zeytiköy Mahallesinde hayvanları telef olan 3 kişiye hibe destekli 3 adet inek verildi. Dağpınar Mahallesinde ise Orköy kredisi kapsamında 9 kişiye süt sığırcılığı kredisi kullandırıldı. Ayrıca Zeytinköy Mahalle ve Dağpınar Mahalle Muhtarlığına 3 tonluk donanımlı su tankeri alınarak hibe edildi.

250 Hektarlık Yanan Alanda Bütün Ormancılık Faaliyetleri Tamamlandı

Zeytinköy Mahallesinde geçen yıl çıkan orman yangınında zarar gören alanların başka bir maksatla kullanılmasının mümkün olmadığının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Yanan ormanlık alanlar aynı yıl ağaçlandırma mevsiminde tekrar ağaçlandırılıyor. Bu yasal bir sorumluluk. Bu alanların başka bir maksatla tahsis edilmesi söz konusu olamaz. Zeytinköy mahallesinde zarar gören 250 hektarlık alanda da bütün ormancılık faaliyetlerini gerçekleştirerek tamamladık. Yangından etkilenen vatandaşlarımızı desteklemek için de çeşitli çalışmalar yaptık” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir