MİTSO’DAN BALCILARA ARMAĞAN

*MİTSO, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi tarafından düzenlenen arıcılık eğitimi kursunu başarıyla tamamlayan ilk üç arıcıya arı kovanı, körük ve maske armağan etti.

            Dünyanın en çok çam balı ve Türkiye’nin en çok bal üretilen ilçesi Milas’ta arıcılığın daha da geliştirilmesi ve daha iyi pazarlanabilmesi için tanıtım çalışmalarını sürdüren Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Milas İlçe Tarım Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi tarafından düzenlenen arıcılık eğitimini başarıyla tamamlayan ilk üç arıcıya arı kovanı, körük ve arıcı maskesi armağan etti.

            Bir süre önce Milas İlçe Tarım Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve üç haftada toplam 72 saat süren arıcılık eğitimini başarıyla tamamlayanlar arasında ilk üçe giren Bodrum’dan Korhan Nuri Göker, Milas’ın Çiftlik mahallesinden Rengin Elçi ve yine Milas’ın Fesleğen mahallesinden Uğur Kara’ya MİTSO tarafından birer arı kovanı, körük ve arıcı maskesi armağan edildi.

            Milas İlçe Tarım Müdürlüğü Veteriner Hekimi Yusuf Demirezen, Halk Eğitimi Merkezi işbirliğinde 7. kere düzenlenen arıcılık eğitimine toplam 250 kişinin katıldığını belirterek katılanlar arasında fiilen arıcılık yapmakta olanların yanısıra arıcılığa yeni başlamak isteyenlerin de olduğunu bildirdi.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de Milas’ın Türkiye’nin arıcılık ve bal üretiminde en önemli ilçesi olduğunu belirterek “Milas, hem Muğla ilinde, hem Türkiye genelinde en çok arı üreticisinin bulunduğu bir ilçe. Biz de MİTSO olarak ilçemizde arı yetiştiriciliğinin daha da gelişmesi, bal üretiminin daha da arttırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Arıcılığı teşvik etmek için arıcılık eğitimini başarıyla tamamlayarak ilk üçe giren arı üreticilerini ve yeni bu işe başlayacakları ödüllendirmek için kendilerine birer arı kovanı, birer körük ve birer arı maskesi armağan ediyoruz. Ayrıca Milas balının tanıtımını yapmak için de çaba gösteriyoruz” dedi.

            Kursu ikinci sırada başarıyla bitiren Milas’ın Çiftlik mahallesinden Rengin Elçi de İstanbul’da ve yurtdışında televizyon yayıncılığı konusunda çalışmalar yaptığını ve artık şehir yaşamından sıkılarak küçük bir yere taşınmak istediğini anlatarak “Sonuçta Çiftlik mahallesine yerleştik. Amacım, burada bir taraftan arıcılık yapmak, bir taraftan meyve yetiştirmek. Böyle bir kursu düzenleyen İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İlçe Halk Eğitimi Müdürlüğüne ve bizleri ödüllendiren MİTSO’ya çok teşekkür ederim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.