GUSTAV KLİMT  21 TEMMUZ 17:30’DA BODRUM ENDER GÜZEY MÜZESİ ARThill’DE ANILACAK

Bodrum’un sanat mabedi ARThill Gustav Klimt eserlerine ev sahipliği yapıyor. Ünlü Ressam Ender Güzey ARThill’inde 21 Temmuz Cumartesi saat 17.30’da bu kez Avusturyalı ressamın büyük boy panolarda hayatını, eserleri sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 100 yıl önce aramızdan ayrılan bu istisnai sanatçının yaşamını ve eserlerini anmak amacıyla düzenlenen etkinlikte Klimt hakkında kısa film gösterimi yapılacak, ve Ender Güzey tarafından sanatçı hakkında açıklamalar yapılacak. İstanbul Avusturya Kültür Ofisinin katkılarıyla yapılacak etkinliğin kokteyini Bodrum Avusturya Fahri Konsolosluğu üslenmiştir. İstanbul & Vienna sergisinden sonra Ender Güzey Müzesi ARThill’de açılacak bu serginin ilgi görmesi beklenmektedir.

Modern Akımın Öncüsü Gustav Klimt (1862-1918) günümüze dek büyüsünü ve etkisini koruyan Modern Akıma imzasını atmış olan isimdir. Özellikle Viyana’da kalıcı izler bırakmış olan sanatçı, aralarında Josef
Hoffmann, Otto Wagner, Joseph Maria Olbrich, Richard Gerstl, Egon Schiele ve Oskar Kokoschka’nın da bulunduğu yol arkadaşları ile birlikte 1900’lere damgasını vurmuştur. Genç yaşlarda sembolizm ve art
nouveau akımlarından ciddi derecede etkilenmiştir. Viyana Sezession grubunun önemli üyelerindendir. Tablolarının yanı sıra duvar resimleri, eskizleri ve diğer eserleriyle de tanınır.

Ender Güzey Müzesi “ARThill” sanatçının 45 yıllık birikimini paylaşmak üzere Bodrum Alazeytin’den geçen Karya yolu yamacında kuruldu. Antik çağda “Ana tanrıçaya giden yol” / “Tanrıçalar geçidi”
anlamına gelen ve Lelegler’in ilk yerleşkelerinden Syangela ‘nın karşı tepesinde yer alan  ARThill; Ender Güzey’in tasarladığı sıra dışı mimarisi, sergi salonu, atölyesi ve heykel parkı ile sanatçının “Bütünsel Sanat” anlayışını yansıtıyor. Müze; uluslararası sanatçıları da konuk ederek sergiler düzenlemekte ve farklı kültürel çalışmalara ev sahipliği yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir