Gümüşlük’te Festival, Alman Piyano Virtüözü Konrad Richter’i Konuk Edecek

15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, “Taşta” konserleri kapsamında, Alman piyano virtüözü Konrad Richter’i, 20 Ağustos akşamı, tarihi taş ocağında konuk edecek. Solist, oda müzisyeni ve “Lied” piyanisti olarak Avrupa’daki en önemli müzik merkezlerine ve festivallere misafir olan Richter, Gümüşlük’te sahneye, “Festival Dostları” Mine ve Ali Can Polat’ın desteğiyle çıkacak.
Alman piyanist Konrad Richter, 15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında vereceği konserde izleyici için Avusturyalı besteci Franz Schubert’ten derlediği iki eseri seslendirecek. Schubert hayranlarını bir araya getirecek olan konser, klasik müzikseverlerce merakla bekleniyor.
Erken yaşta başlayan kariyer
1935’te Almanya’nın Yukarı Lusatia ilinde doğan Konrad Richter, henüz 20 yaşındayken, kilise müziği için yapılan devlet sınavıyla Detmold Konservatuvarından mezun oldu. Bunu takiben piyano performansı eğitimi alan Richter, uluslararası kariyerine erken yaşlarda başladı. Solist, oda müzisyeni ve “Lied” piyanisti olarak Radyo ve televizyon için sayısız kayıtların yanı sıra tanınmış plak şirketleri için de kayıtlar yaptı. Sanat kariyerine paralel olarak Konrad Richter, kariyerini öğretmen olarak sürdürdü. 1968’de Hamburg Musikhochschule’ye profesör olarak atandı. İki yıl sonra, piyano sınıfının yanı sıra şarkıcılar ve piyanistler için lied yorumunun birinci sınıfını kurduğu Stuttgart Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesinde göreve başladı ve 2004’e kadar Stuttgart’ta ders verdi.
“Şiddet kurbanları” projesi “Alman Plak Ödülü”nü getirdi
1986’dan 1990’a kadar Musikhochschule Stuttgart’ın Rektörü olarak Konrad Richter, iki dünya savaşında ve toplama kamplarında öldürülen bestecilerin eserlerinin keşfine ve yayılmasına önemli bir katkı sağlayan “Şiddet kurbanları” projesini başlattı. Özellikle besteci Viktor Ullmann’ın eserleri üzerine çalışarak, bestecinin piyano konçertosunun prömiyerini yaptı ve bu çalışmanın kaydı “Alman Plak Ödülü”ne layık görüldü.
Alman virtüöz, en önemli Avrupa müzik merkezlerinde, Japonya’da ve “Salzburg Festivali”, “Wiener Festwochen” ve “Moskova Aralık” gibi büyük müzik festivallerinin aranan konuğu olarak performanslarını tüm dünyada sürdürmekte.
Gümüşlük’te Franz Schubert gecesi
Konrad Richter, Gümüşlük’teki festival sahnesinde Franz Schubert’e ait iki besteyi seslendirecek. İlk bölümde bestecinin, “Four Impromptus, Op. Post. 142, D. 935” adlı eseri izleyici ile buluşacak. Bu eser, şu bölümlerden oluşuyor; I Allegro moderato in f minor; II Allegretto in A flat major; III Thema Andante in B major, (bu eser 5 varyasyondan oluşmakta); ve IV Allegro scherzando in f minor.
Gecenin ikinci yarısında Alman piyanist, yine aynı besteciye ait “Sonata in D Major, Op.53, D.850” başlıklı yapıtla Bodrumlu klasik müzikseverlerin karşısına çıkacak. Dört bölümlük eser, I Allegro; II Con moto; III Scherzo: Allegro vivace ve
IV Rondo: Allegro moderato’dan oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir