JAPONLAR, AMERİKALILARA TÜRKİYE DOSTLUĞUNU ANLATMAK İÇİN YOLA ÇIKIYOR

Ertuğrul Fırkateyni New York’a yelken açıyor.
Amerikan Başkanı Trump’a inat, Japonlar Türk dostluğunu 27 kasım tarihinde Amerika da çeşitli etkinlikler ile anlatacaklar. Etkinlikler daha sonra dünyanın farklı ülkelerinde de gerçekleştirilecek.
1890 yılında Japonya da Osmanlı donanmasından Ertuğrul gemisinin yaşanan kötü hava koşullarında elim bir deniz kazası sonucu battığı olayda Japon halkının yaptığı özverili yardımlar ile iki ülke arasında dostluk köprüsü kurulmuştu.
Bu olaydan 95 yıl sonra 1985 yılında ise Irak devlet Başkanı Saddam’ın bombardımanından kaçmak isteyen Japonlara ülkelerinden kurtarma uçağı gelmeyince, dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın talimatı ile THY uçakları tarafından, 215 Japon’nun Türkiye ye getirilmesi ile Türk Japon dostluğu iki halk arasında iyice perçinlendi.
Şimdi ise Türk ve Japon dostluğu 27 kasım tarihinde Ertuğrul Fırkateyni’nin New York’taki sergi, konser ve diğer etkinlikleri ile Amerikalılara anlatılacak.
Sualtı araştırmacısı, Kaptan ve Japonya’da Ertuğrul Fırkateyni kazı başkanı Tufan Turanlı, Saddam rejiminden THY uçağı ile 1985 yılında kurtarılan ve bugün hayatta olan Junichi Numata adlı Japon Mühendis, Japon müzisyen Maestro Seiji Mukaiyama ve Ertuğrul Firkateyni Kaptanı Ali Bey’in torunu Hasan Ali Yücel’in kızı Gülümser Yücel Bodrum da bir basın toplantısı düzenleyerek Türk dostluğunu Amerika da bir dizi etkinlik ile anlatacaklarını açıkladılar.
Basın toplantısında duygusal anlar
Toplantının açılış konuşmasını yapan BOSAV Başkanı Tufan Turanlı iki ülkeyi yakınlaştıran gelişmeleri anlattıktan sonra şunları söyledi:
“Ben 2004’de ilk defa giderek sonra 2007’den itibaren Japonya’da ‘Ertuğrul Firkateyni kazısını gerçekleştirdim. Burada benim hedefim bir arkeolojik kazı hiç bir zaman olmadı. Benim hedefim daima bu iki ülke arasındaki dostluğu daha da kuvvetlendirmek, bu şehitlerin, aynı zamanda oradaki yardım eden Japon halkının anısını canlı tutarak dan bir birimize yakınlaştırmak oldu. Bunda bir yerde de başarılı olduğumu zannediyorum. Çünkü 11 yıl içinde Japonya’da 800’ün üzerinde ana haber ve televizyon programı çıkarabildik.
Hedefimiz daha büyük hedeflerde biz Türk-Japon dostluğunu aramızda konuşuyoruz ama bunu tüm dünyaya anlatabilmek ve bu dostluğu yayabilmek en önemli hedefimiz.
Kasım ayında büyük bir etkinliğimiz olacak. New York’un tam merkezinde 57. Cadde de Nippon Clup’ta sergiyi açacağız 27 Kasım’da onu iki gün sonra Carnegie Hall’da büyük bir konser planlıyoruz.” Dedi.
Bodrum da düzenlenen basın toplantısında Junichi Numata adlı Japon 1985 te Irak ta Saddam’ın bombardımanından dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal THY uçağı gönderip Irak ta ki 215 Japon’u neden kurtardığını uzun yıllar anlayamadığını ancak bunun tek sebebinin halklar arası dostluk olduğunu anladığını anlatırken gözyaşlarını zor tuttu. Dönemin Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal tarafından İran’dan kurtarılan Japon vatandaşlarından birisi olan Junichi Numata o günleri şöyle özetledi:
“Ben o dönemde Tahran’da mühendis olarak bulunuyordum. O dönem 4 mühendis arkadaşımla beraber çalışıyorduk. Saddam Hüseyin’in yabancıların ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanımasıyla bizde bir panik başladı. Her ülke kendi vatandaşları için uçak gönderirken Japonya göndermedi. Karadan Türkiye’ye gelmek istedik ama olmadı. Daha sonra Türkiye bizim için uçak gönderdi ve o sayede Türkiye’ye gelebildik. Tahran’dan havalandıktan sonra hepimiz çok mutlu olduk. Ben Ertuğrul Fırkateyni sonrası yaşananları sonradan öğrendim ve Türkiye’nin bizler için yaptığı çok büyük bir vefa örneğiydi.)
Ertuğrul Firkateyni Kaptanı Ali Bey’in torunu Hasan Ali Yücel’in kızı Gülümser Yücel de büyük dedesinin komutan olarak yaşadıklarını anlatırken gözleri doldu. Ertuğrul Firkateyni Kaptanı Ali Bey’in torunu Hasan Ali Yücel’in kızı Gülümser Yücel ise iki ülkenin milletinin birbirine benzerliğini şu sözlerle anlattı:
“Eski bozulmamış Anadolu Türkü’nü hatırlatıyor aynı mizansen acaba Türkiye’de olsaydı bizim Türkler yapmaz mıydı? Ben inanıyorum ki bizim eski Türk milletimiz aynı şeyi yapardı fedakarlığı yapardı. Çok canı gönülden yardım ediyorlar o kadar ki kayalıkların üzerinde vücutları paralanmış denizcileri ellerindeki imkanlarla tedavi ediyorlar. Düşünün yani çok kısıtlı imkanları olmasına rağmen pansumanlar yapıyorlar. Büyük bir şans birde doktor var orada.”
27 Kasım 2018’de ‘Ertuğrul Firkateyni – Japonya’da bir Osmanlı gemisi’ sergisi New York’un en önemli caddelerinden 57th Streette, Nippon Club Sergi Salonunda açılacak.
29 Kasım 2018’de de Dünya Barışına Çağrı konseri yine 57. St.de Carnegie Hall’da Seiji Mukaiyama yönetiminde gerçekleşecek.
Turanlı ve Mukaiyama:
” New York etkinliklerimiz beraberce dünyaya Türk-Japon dostluğunu anlatma çabalarımızın ilk etkinliğidir. Hedefimiz bundan sonra beraberce İspanya, Portekiz ve Fransa’ya, oradan da mümkün olursa dünyanın her ülkesine gidip gerek konser gerekse sergilerimizle bu dostluğu anlatmak olacak” dediler.
Daha sonra Türk ve Japon bayrakları ile Ertuğrul Fırkateyni fotoğrafı önünde el ele tutuşarak dostluk pozu verdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir