Süleyman Girgin, Direnişçi İşçilerin Sesini TBMM’ye Taşıdı

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, DİSK’e bağlı Nakliyat–İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılan 18 TÜVTÜRK işçilerinin sesini TBMM’ye taşıdı.
Neyse O adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Kötü çalışma koşullarına, sefalet ücretine isyan ederek sendikalaşma kararı alan Muğla, TÜVTÜRK işçileri DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldular. Nakliyat-İş Sendikası’nın çoğunluğu sağlamasının ardından işveren işçileri silahlı tehdit ve baskıyla sendikadan istifaya zorladı. 18 işçi üyeliklerinden vazgeçmeyince işten atıldı.
Bunun üzerine işçiler Anayasal hak olan sendikaya üye olma haklarına sahip çıkmak, haksız bir şekilde atıldıkları işlerine geri dönmek ve insanca yaşayabilecekleri ücret ve çalışma koşullarını sağlamak için iş yerlerinin önünde direnişe başladılar. İşçiler direnişlerinin 57.gününde işyeri önünde eylemlerini sürdürdüğü sırada Direnişi ilk günden itibaren takip eden ve destekleyen CHP Milletvekili Süleyman Girgin direnişçi işçilerin sesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden duyurdu.
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM’de söz alarak, “Sayın Başkan, Muğla’daki TÜVTÜRK araç muayene istasyonundaki işçiler sendikalı oldukları için işten atılmışlardır. Her biri onar yıllık kıdeme sahip olan yaklaşık 20 işçi, 60 günden beri direnmektedirler. Anayasamıza ve Türkiye’nin imza koyduğu Uluslararası Çalışma Örgütü, İRO sözleşmesine göre; Sendikalaşma çalışanlara tanınmış temel hak ve özgürlüklerden biridir. İş Kanunu’da sendikal neden işten atılmayı yasaklamıştır. Dönemin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım 2017 İLO Avrupa Birliği bölge toplantısında işçilere çağrıda bulunarak; Sendikalaşmaktan ve Örgütlenmekten korkmayın demiştir. 1- Çalışma Bakanı’nın işten atılan Muğla Araç Muayene İstasyonu işyeri ile Türkiye’de aynı kaderi paylaşan diğer iş yerlerinde işçileri ziyaret ederek durumlarını görmesini ve İşverenlere, Sendikalaşan işçileri sokağa atamazsınız, Hukuk’u çiğneyemezsiniz demesini bekliyoruz. Şuanda Meclis Başkanı olan Binali Yıldırım’a bir çağrıda bulunuyoruz. Samimi ise lütfen gereğini yapsın” dedi.
İŞÇİLERDEN SÜLEYMAN GİRGİN’E TEŞEKKÜR MESAJI
İşçilerin NeyseO’ya gönderdiği videoya göre, Nakliyat-İş Sendikası Anadolu Şube Başkanı Ali Özçelik, Süleyman Girgin’in TBMM’de yaptığı konuşmaya ilişkin direnişçi işçilerle Teşekkür açıklaması yaptı. Ali Özçelik, “Değerli Vekilim, Muğla Tüvtürk Araç Muayene İstasyonunda çalışan işçiler adına Hepimiz çok teşekkür ediyoruz. İlk günden beri bizi yalnız bırakmadınız. Dün TBMM’de bizi gündeme getirmeniz bizi çok onurlandırdı. Muğla için ne kadar doğru bir insan olduğunuz bu vesile ile ortaya çıkmış oldu. Hem Sendikamız adına hemde işçi arkadaşlar adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir