TURİZMDE FARK YARATAN PROJELER

TURİZMDE HEDEF MUTLU ETMEK OLMALI

Bodrum, Marmaris, Didim ve Kuşadası’nda Türk Turizmi’ne katkıda bulunan Brontes Travel’ın kurucusu Yüksel Aslan, turizmde firmaların hızlı büyümelerinin sanılanın aksine turizmde olumsuz etki yaratabileceğine dikkat çekti.

2005 yılından buyana turizme hizmet veren Brontes Travel, başta Ortadoğu ve Avrupa olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinden turisti Türkiye’ye getirerek, ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini onlara en iyi şekilde yaşamalarını sağlıyor.

Havaalanı transferlerinden otel rezervasyonlarına ve öze turlara kadar A’dan Z’ye her alanda koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesiyle çalışan Brontes Travel’ın kurucusu Yüksel Aslan, 1974 Almanya doğumlu. Çocukluk yıllarını Almanyada geçiren ve gençlik yıllarında Türkiye’ye kesin dönüş yapan aslan 17 yaşından bu yana tur rehberliği yaparak iş hayatına atılmış.

Yüksek öğrenimini 9 Eylül Üniversitesi Almanca Öğretmenliği bölümünden mezun olarak tamamlayan Yüksel Aslan, profesyonel rehberlik yaptıktan sonra, uzun yıllar Türkiye’nin önemli turizm acentelerinde üst düzey yöneticilik yaparak, kendi şirketini kurmuş.

Toplam 18 kişilik ekibi ile bu yıl yaklaşık 25 Bin turisti ülkemize getiren ve turizm sektörüne önemli katkılar sağlayan Brontes Travel’ın sahibi, aynı zamanda Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bodrum Yöre Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, turizmle ilgili önemli uyarılarda bulundu.

İşlerinin öncelikle gelen misafirlerini güler yüzle karşılamaktan başladığını belirten Yüksel Aslan şunları söyledi;

“Çocukluk yaşlarımdan bu yana Türk Turizmine hizmet ediyorum. Değişen ve gelişen çağın yeniliklerine ayak uydurmak nasıl önemliyse, aslında atadan kalma yöntemler de önemini korumakta.

Teknolojinin insanların hayatını kolaylaştırdığı şu günlerde teknoloji, diğer yandan da insanların organik bağlar kurmasını engelliyor kanaatindeyim. Zira misafirler uzaktan erişimle şikayetlerini dile getirirken, sizin onların sorunlarını uzaktan çözmeniz size rahatlık sağlarken, ikili ilişkilerin verdiği o güven zaman zaman zedelenebiliyor.

Biz rehberliği başladığımızda öğrendiğimiz ilk şey, sorunu olan misafiri önce oturtup rahatlatmak en önemli adımdı. Ardından onu rahatlatıp sorununu çözmek aradaki güveni, bağlılığı pekiştiren bir yöntemdi. Dolayısıyla size güvenen bir turist, sizin ona sunduğunuz turları satın alarak, size olan güvenini de bir şekilde gösterirdi. Kısacası mutlu olmayan turist sizin sunacağınız hiçbir hizmeti satın almaz. O nedenle hala bugün ben ve eğitimli personelim eski usulleri elden bırakmadan bire bir ilişkilerle misafirlerimizi sorunlarına hızlı ve kalıcı çözümler getirerek, onları ülkemizden memnun ve tekrar bizimle çalışmak üzere geldikleri ülkelere geri gönderiyoruz. Unutmayın mutlu olan müşteri kazandırır.”

Dünyadaki değişimlere ayak uydurmanın ve değişen teknolojinin yakından takip edilmesi gerektiğinin önemine de değinen Yüksel Aslan güncel kalmanın sektörlerinin olmazsa olmazı olduğunu savundu. Aslan sözlerine şu şekilde devam etti;

“Değişen teknolojileri yakından takip etmenin önemine inanıyorum. Bizim sektörümüzde her alandaki teknolojik değişimler turizmcileri yakından ilgilendiriyor. Bunları yakından takip etmek kaçınılmaz. Teknolojiyi doğru yerde, doğru zamanda ve doğru şekilde kullanabildiğiniz sürece bu tip değişimler sizi olumlu yönde etkileyecektir. Yoksa eskilerin de dediği gibi acente dediğin iki masa bir kasa. Bu işi böyle yapanlar da var. Ama zaman içerisinde bu değişime ayak uyduramayanlar sektörden ya silinip gidiyorlar veya kendilerini döndürmekte zorlanarak, en ufak rüzgarda savruluyorlar.

Söz buraya gelmişken şuna da değinmeden edemeyeceğim. Hızlı büyümek de aslında turizm için çok doğru bir yöntem değil. Bu yıl 25 bin turist getirdim, seneye bunu ikiye katlayayım diye düşünmek, beni çeşitli yönlerden zarara uğratır. Öncelikle her zaman en az aynı standartta hizmet üretilmesinin yanındayım. Daha çok kazanmak için hizmet kalitesini düşürmek, kısa sürede turizm sektöründe iş yapan firmalara zarar verecektir. Müşteri memnuniyeti azaldıkça, kazanç da azalacaktır. Örneğin her sene Brontes Travel olarak kendimize bir bakarız. “Kaç turist getirmişiz? Kaç şikayet almışız?” Diye. Eğer bir firma %10 şikayet alıyorsa ben o firma kötü bir sezon geçirmiş diye düşünürüm. Şikayetlerin en fazla %2’lerde olması gerekiyor. Yoksa başarılı bir firma değilsiniz demektir.”

TÜRSAB Bodrum YTK görevinin kendisinin yaşadığı ve kazandığı yere olan borcunu ödemek olduğunu da belirten Yüksel Aslan, Bodrum’da turizmin ranta yenik düşmeye başladığını hatırlatarak, çok sevdiğim Mehmet Kocadan ağabeyimin dediği gibi “Bodrum bir kaçış değil, varış noktasıdır. Bodrum’u varış noktası olarak gören, Bodrum’u en iyi yerlere taşıyacak kişilerin Bodrum’da yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde Bodrum zaman içerisinde bir turizm kenti olma özelliğini kaybedecektir.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir