Bülent Ecevit’in Anısına

Bu günlerde Bülent Ecevit’in ölümünün 12. Yıl dönümü… Bildiklerimden bazılarını yazıya dökerek anmak istedim. Allah Gani gani rahmet eylesin…
Bülent Ecevit’in büyük babası, Kürt asıllı bir din adamı Kastamonu Daday’a yerleşmiş.
Anne tarafı, saraylı… Paşa sülalesinden… Eşi Rahşan ise anne tarafı Saraybosnalı, baba tarafı Karadenizli…
Bülent Bey’in annesi ressam, babası doktor… Rahşan Hanım’ın babası bankacı…
Ecevit’ler, birçok olaylara maruz kaldılar. Örneğin; 1974’te %42 oy aldığı halde tek başına iktidar olamadı. Necmettin Erbakan’la koalisyon kurdu.
Hâlbuki bundan 17 yıl önce %34 oy olan Recep Tayip Erdoğan, meclis çoğunluğundan %66’sını alarak tek başına iktidar oldu.
B. Ecevit iki kez darbe yaşadı hapse atıldı. Defalarca yargılandı, yıllarca yasaklı kaldı. Ama demokrasi ve adalet arayışı hiç durmadı.
Suikast girişimine bile uğradı… Ecevit: ”Ailem, laikliğe bağlı, fakat o kadarda dindardı. Her vesileyle dua ederim. Ama dini siyasete alet edilmesine karşıyım.” der.
Buna rağmen hem partisini, hem kendisini “DİNSİZ”likle itham etmişlerdir.
Ecevitler, öyle ailedirler ki!… Modayı bilmezler, lüksleri yoktur, oldukça sade yaşarlar… Hayatlarında ilk defa 2003’ü-2004’e bağlayan gece dostlarıyla bir yılbaşı kutlarlar.
Ve korumaları da evlerine gidip, yeni yılı çocuklarıyla görsünler diye o gece saat 23.00’te oradan ayrılırlar. Çok düşünceli ve incelikli… Mütevazılık….
Ağır eleştiriler almasına rağmen, hiçbir gazeteciye dava açmamıştır. Zaten kendisinde sarı basın kartı vardır. Çok okur, şairdir, şiirde yazar…
Kendisine soruyorlar: ”Bir Ecevit Üniversitesi kurulmasını ister misiniz?” diye cevabı:
-“Ben böyle bir talepte bulunamam. Bulunursam, kendimi çok önemsemiş gibi olur!…”
Ecevit için bir belgesel düşünülüyor. Ama sponsor bakınamıyor. TRT veya devlette üstlenmiyor. “Neden” diyene.
-Çünkü benim arkamda iş adamaları yok… Onun için zor. Ecevit, namı değer “Karaoğlan” işçi emekçi dostudur. Kooperatifçiliği, köy-kent projelerini hayata geçirmeye çok çalışmıştır. İşçilerin örgütlenmelerinin önünü açan kişidir. ABD, baskısına rağmen haşhaş ekimini serbest bıraktırmış, KIBRIS barış harekâtını gerçekleştirmiştir… “KIBRIS FATİHİ” boşuna söylenmemiştir.
Ecevit iki şeyden pişmanlık duyar. İlki, Kenan Evren’in Emekliliği gelmişken, uzatır. G. Kurmay Başkanlığına devamını sağlar. Ve 12 Eylül Darbesinin oluşumuna üzülür.
İkincisi: Ekonomiyi düzeltir diye Kemal Derviş’i Türkiye’ye davetidir. “O şeytani hesaplar peşindeydi” der.
18 Kasım 2002’de Başkanlığı Abdullah Gül’e, DSP Genel Başkanlığını da Zeki Sezer’e bırakarak aktif siyaseti bırakır.
VASİYETİ vardır. Anne dedesi tarafından kutsal topraklarda miras düşer. Değeri iki milyar dolar civarıdır. Suudiler üstüne yatmasın, Türk Hacıları için hizmet yeri olsun ister. Ne yazık ki, bizim Müslüman yöneticiler ilgilenmezler!…
Ülkene yaptığın hizmetler, bilen için az değildir. Rahmetle anıyorum!…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.