erkenSTEM ile 21. Yüzyıl Yaşam Becerileri Projesi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “erkenSTEM ile 21. Yüzyıl Yaşam Becerileri Projesi” kapsamında; Bahçeşehir Koleji, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü STEM Koordinatörlüğü ile birlikte, Bodrum yarımadasındaki okul öncesi kurumlar ve ilkokulların her kademesindeki zümre başkanlarına bir gün süren bir eğitim düzenledi.

19 Kasım 2018 Pazartesi günü Bahçeşehir Kolejinde gerçekleşen eğitim, yıl sonunda gerçekleşmesi planlanan STEM Fuarının da temelini oluşturuyor.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Zümre Başkanı Özlem Kılıç Ercan’ın “STEM Nedir?”, “Nasıl Uygulanır?”, “Örnek Projeler” sunumu ile STEM’e dair teorik çerçeveyi somut örneklerle alan öğretmenler, eğitimin ikinci yarısında atölye çalışmalarında öğrendiklerini bizzat uygulama fırsatı buldular.

Bahçeşehir Koleji Kampüs Müdürü Barış Anıl Çakır açılış konuşmasında; ‘Bu projenin tohumları; Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve BUEK ailesi işbirliğiyle “erkenSTEM ile 21.Yüzyıl Yaşam Becerileri Projesi” kapsamında, 27-28 Ekim 2018 tarihlerinde Fethiye’de gerçekleştirilen STEM Vadisi Çalıştayı’ nda atılmıştır. Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi  ve BAUSTEM Direktörlüğü tarafından gerçekleşen çalıştayda, Muğla ve çevre ilçelerden okul öncesi ve ilkokul kademelerindeki 100’den fazla sınıf öğretmeni ile hem teorik eğitim hem de erkenSTEM atölyeleri gerçekleştirilmiştir. Beş ayrı seviyede yürütülen atölyelerde sınıf öğretmenleri BUEK ailesi öğretmenlerinin liderliğinde 2018-2019 erkenSTEM program kitaplarındaki bilgi temelli hayat problemlerinin sınıf içi uygulamalarını deneyimlemişledir. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz; katılımcı lider öğretmenlerin projeyi ilçelerinde paylaşmasını ve 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı 2.dönemin sonunda sergilenmek üzere projeler geliştirilmesini talep etmiştir. Bahçeşehir Koleji Ailesi olarak  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile iş birliği içerisinde ilçemizdeki bu çalışmaya ev sahipliği yapmaktan ve proje yürütücüsü sıfatıyla öncülük etmekten büyük bir onur duymaktayız.’ dedi.

Disiplinler arası ve uygulamaya yönelik yaklaşımı içeren ve fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi dört önemli disiplinin birbirleriyle entegrasyonunu hedefleyen öğretim sistemi STEM çalışmaları kapsamında 150’ye yakın öğretmen; önce örnek projeler konusunda sunumları dikkatle izledi, ardından atölye çalışmalarında kendi STEM projelerini geliştirdi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin’in katılımıyla renklenen atölye çalışmalarında öğretmenlerin heyecanı görülmeye değerdi.

Sertifika töreninden öğretmenlere hitap eden Milli Eğitim Müdürü; Öğretmenlik mesleğinin sürekli öğrenme ve kendini yenileme gerektirdiğinden bahsederek, yorucu geçen günün sonunda gülen yüzler görmekten duyduğu mutluluğu ifade etti. Öğrencileri tanıyarak, ihtiyaçlarına cevap verebilmenin önemini ifade eden Geçin; Bakanlığın 2023 Vizyona atıfta bulunarak öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri için tüm fırsatları değerlendirmeleri gerektiği ve İlçe olarak her türlü desteği sağlayacaklarını vurguladı.

Katılımcılar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin ve Bahçeşehir Koleji Kampüs Müdürü Barış Anıl Çakır’dan sertifikalarını alarak, oldukça eğlenceli geçen eğitim programını tamamlamış oldular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.