Başkan Saatcı, “Gelir kaynaklarını ilçe belediyelerine geri vereceğiz”

         Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde konuşan Fethiye Belediye Başkanı ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı Behçet Saatcı, büyükşehir belediyesi tarafından el konulan gelir kaynaklarının ilçe belediyelerinin belini büktüğünü belirterek, “Göreve geldiğimiz zaman açılan davaları geri çekeceğiz ve alınan bu yerleri ilçe belediyelerine geri vereceğiz.” dedi.

     İstanbul’da katıldığı ödül törenin ardından Marmaris’e geçen Başkan Saatcı, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın seçim bürosu açılışına katıldı. Meydandaki vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Başkan Saatcı, Belediye Başkanı Acar tarafından kürsüye davet edildi. Başkan Acar’ın daveti sırasında “Büyükşehir’e Behçet Saatcı ile devam mı?” sorusuna vatandaşların hep bir ağızdan ‘evet’ demesi dikkati çekti.

     Alkış ve tezahüratlar eşliğinde sahneye gelen Başkan Saatcı, dayatmalara karşı bir başkaldırı hareketine giriştiklerini belirterek desteklerinden dolayı Marmaris halkına teşekkür etti. Vatandaşlara seslenen Başkan Saatcı, “Muğla’yı Muğlalılar mı yönetir, yoksa Ankara’daki siyaset baronları mı? 31 Mart akşamı hep beraber göstereceğiz. İlçeler, 13 belediye başkanı arkadaşlarımızla mı yönetilir, yoksa yandaşları ve ilçe teşkilatlarında bulunup onun çanını çalan zangoçlarıyla mı yönetilir? Hep beraber göstereceğiz, hiç merak etmeyin.” dedi.

     BAŞKAN SAATCI, “GELİR KAYNAKLARINI İLÇE BELEDİYELERİNE GERİ VERECEĞİZ”

     Büyükşehir yasası kapsamında Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne geçen gelir kaynaklarının ilçe belediyelerinin belini büktüğünü kaydeden Başkan Saatcı, “Ali başkanım da aynı sıkıntıda. Kıyı kesimindeki tüm yerlerde aynı sorun var. Büyükşehir yasasından dolayı mal paylaşımı yapıldı. Diyecek bir şeyimiz yok. Ancak yasadan 3 sene sonra bizi mahkemeye vererek 3-5 kuruş gelir elde ettiğimiz başta marinalarımız, yat yanaşma yerleri olmak üzere gelir kaynaklarımızın mahkeme kararıyla elimizden alınmasını kabul etmemiz mümkün değil. Allah bizlere nasip eder, sizler de takdir ederseniz, göreve geldiğimiz zaman bu açılan davaları geri çekeceğiz ve alınan bu yerleri ilçe belediyelerine ne olursa olsun geri vereceğiz.” dedi.

    Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü eleştiriler yönelten Başkan Behçet Saatcı, “1 km yol yapıp, üzerine 11 tabela dikerek belediye başkanlığı yapılmaz. Esas reklam, gönüllerde yerin varsa olur. Biz de asalım 15 tabela ama gönüllere giremedikten sonra ne yaparsın? Yok öyle milletvekillerini sen belirleyeceksin, belediye başkanlarını sen belirleyeceksin, kendi partinden olmayan yerlerdeki adayları da sen belirleyeceksin. Kazın ayağı o kadar değil, kusura bakma.” diye konuştu.

     Yatağan’da servis taşımacılarının sorununu dinledikten bir gün sonra servis yaşının 12’den 19’a çıkarıldığını kaydeden Saatcı, “Geçen gün Yatağan’a gittim. Yatağan’da servis taşıyıcılarıyla oturduk, dertlerini anlattılar bana. Dediler ki “Başkan ülkemizin 80 ilini yaş sınırı araçlarda 19 iken Muğla’da 12” Dedim ki “Göreve geldiğimiz gelin bunu kendiniz düzeltin”. Daha göreve gelmedik, iktidarda falan değilim, seçim bitmedi. Bizim ziyaretimizin ertesi günü Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve trafikten sorumlu müdür arkadaş geliyor “yaş sınırınız 19 oldu” diyor. Gölgemiz bile yetti!” dedi.

     Her şeye ‘evet’ diyen toplumların bilime, sanata, siyasete ve demokrasiye faydalı olamayacağını vurgulayan Başkan Behçet Saatcı sözlerini şu şekilde sürdürdü; “2014 seçimlerinde Ali Başkan da, ben de, Osman ağabey dedik. Kendisine oy istedik. Bir şey de yapmadık arkadaş. ‘Gözünün üstünde kaşın var’ demedik. Sadece yanlış yapılanlara ‘yanlış’ dedik. Sen misin yanlış diyen? Her şeye ‘evet’ diyen insandan topluma, bilime, sanata, siyasete fayda olmaz, demokrasiye hiç fayda olmaz. Biz her şeye ‘evet’ diyen insanlardan değiliz, kusura bakmasınlar. Yüreklerimiz gerçekten yanıyor. Büyükşehir yasası gerçekten kötü. Belki İstanbul için uygulanabilir. Ama bu bölge ve Antalya için mümkün değil. Ama yasa böyle, yapacak bir şey yok. Mühür kimdeyse Süleyman o. Süleyman’nın dediği oluyor. Bunu kötü şekilde uygulayanların elinde alacağız ve iyi şekilde uygulanır hale getireceğiz. Sizlerle beraber Muğla’nın makus talihini değiştirmek için geliyoruz. Sefer bizden, Zafer Allah’tan.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir