Gümüşlük Festivalinde Piyanolu Günler

Muğla’nın Bodrum ilçesinde devam eden 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 1 Ağustos Perşembe akşamı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gururu haline gelen genç piyanist Eser Öktem’i; bir sonraki gün, 2 Ağustos Cuma akşamı ise Alman piyano virtüözü Konstanze Eickhorst’u konuk edecek.

Kıbrıslı Türk piyanist Eser Öktem Dibeklihan’da

Bu yıl festivalin konser mekanları arasında yer alan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 1 Ağustos Perşembe akşamı saat 20.30’da KKTC’li genç piyanist Eser Öktem’i Bodrumlu klasik müzikseverle buluşturacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanı sıra, Türkiye, İngiltere, Rusya, Fransa ve Kıbrıs Rum Yönetimi gibi farklı ülkelerde seçkin şefler ve orkestralarla konserler veren Öktem, Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünün sahnesinde, Johann Sebastian Bach/F. Busoni’nin, “Chorale Prelude “Nun komm der Heiden Heiland” BWV 659”; Frederic Chopin’in, “Scherzo No.2 in B flat Minor, Op.31”; Claude Debussy’nin, “Nocturne L.89” ve Franz Liszt’in, “Piano Sonata in B Minor S.178” başlıklı eserlerini seslendirecek.

Alman piyanist Konstanze Eickhorst, Zefirya’da

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde bir sonraki gün, 2 Ağustos Cuma akşamı, Alman piyanist Konstanze Eickhorst, Zefirya Kültür ve Sanat Merkezinde saat 20.30’da izleyici karşısına çıkacak. “Clara Haskil” ve “Geza Anda” uluslararası yarışmalarında birincilik ödülleri kazanan Eickhorst, Christoph Eschenbach, Andrew Davis, Peter Schneider, Manfred Honeck ve Ingo Metzmacher gibi şeflerle çalıştı. Oda müziği tutkusu erken yaşlarda ortaya çıkan Eickhorst, aynı zamanda Linos Ensemble’ın da bir üyesi. Sanatçının solist ve oda müzisyeni olarak pek çok CD kaydı bulunmakta olup uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yaptı. Konstanze Eickhorst, festival sahnesinde Johann Sebastian Bach’ın, “Chromatic Fantasy and Fugue in D minor”; Clara Schumann’ın; “Soirées Musicales Op. 6”; Felix Mendelssohn Bartholdy’nin, “Variations Sérieuses D minor”; Clara Schumann’ın, “Variations Op. 20” ve Johannes Brahms’ın, “Sonate C-Major Op. 1 (-Allegro, -Andante, -Scherzo. Allegro Molto E Con Fuoco – Più Mosso ve Finale. Allegro Con Fuoco” adlı eserleriyle izleyici karşısında olacak.

 

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali sponsor ve destekçiler

Kurumsal Sponsorlar; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi. Kumda Tema Sponsorları; Sistem A.Ş ve Gruptrans. Açılış Konseri Etkinlik Sponsoru, Liba Laboratuarları. Etkinlik Sponsorları; Koçtaş, Aris Life-Canderel, Jasmin Art Production. Festivalin bu yıl İşbirliği içersinde olduğu kurumlar ise Aktur A.Ş, Art Israel ve Culture Ireland’dan oluşuyor. Ayrıca Türk Hava Yolları, Resmi Ulaşım Sponsoru olurken, Julius Meinl ve Hancı İnşaat ise Servis Sponsoru olarak yer alıyorlar. Festivalin medya sponsorları ise Digiboard, Radyo Halikarnas ve Radyo EKO.

 

Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, Toprak Ev Konserleri, Gümüşlük Sahili Konserleri ve Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü konserleri saat 20.30; Antik Taş Ocağı, ‘Taşta’ konserlerinin başlama saati 21.15’tir. Biletler, etkinlik olmayan günlerde 10.00-18.00 arasında Festival Merkezinden, etkinlik günlerinde saat 19.30’dan itibaren etkinlik mekânındaki gişeden temin edilebilir. Ayrıca biletler, 5 Temmuz Cuma gününden itibaren Biletix’ten temin edilebilecek.

www.gumuslukfestival.org

info@gumuslukfestival.org

www.facebook.com/gumuslukfest

www.instagram.com/gumuslukfest

 

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde sonraki konserler;

1 Ağustos – Eser Öktem  (KKTC) – Piyano, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 20.30

2 Ağustos – Konstanze Eickhorst (Almanya) – Piyano, yer: Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, 20.30

8 Ağustos – Francesco Libetta (İtalya) – Piyano, yer: Antik Taş Ocağı, 21.15 (Koçtaş Etkinlik Sponsoru)

11 Ağustos – Kumda Piyano, yer: Toprak Ev, 20.30

16 Ağustos – “Taşta Festival Buluşması” Bodrum Oda Orkestrası, Lior Shambadal (İsrail) – Şef; Gülsin Onay – Piyano; Tolga Atalay Ün – Piyano; Deniz Akalın – Piyano, yer: Antik Taş Ocağı, 21.15 (Art Israel işbirliği ile gerçekleşecek konserin Etkinlik Sponsoru Sistem A.Ş ve Gruptrans)

18 Ağustos – Begül Erhan (Türkiye) – Gitar, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 20.30

20 Ağustos – Mathias Eick Quintet (Norveç): Mathias Eick (Trompet); Audun Erlien (Bas); Andreas Ulvo (Piyano); Hakon Aase (Keman); Torstein Lofthus (Davul), yer: Festival Merkezi, 20.30 (Aris Life-Canderel Etkinlik Sponsoru)

25 Ağustos Kumda Kontrbas, yer: Toprak Ev, 20.30

27 Ağustos – Gümüşlük Caz Kampı Açılış Konseri (Türkiye): Sibel Köse (Vokal); Ece Göksu (Vokal); İmer Demirer (Trompet); Engin Recepoğulları (Saksofon); Erkan Oğur (Gitar); Neşet Ruacan (Gitar); Eylül Biçer (Gitar); Can Çankaya (Piyano); Kağan Yıldız (Kontrbas); Berke Özgümüş (Davul), yer: Festival Merkezi, 20.30 (Jasmin Art Production Etkinlik Sponsoru)

31 Ağustos – Fidelio Trio (İrlanda): Darragh Morgan (Keman); Adi Tal (Viyolonsel); Mary Dullea (Piyano), yer: Antik Taş Ocağı, 21.15 (Culture Ireland işbirliği ile gerçekleşecek konserin Etkinlik Sponsoru Koçtaş)

6 Eylül – “Kapanış Konseri” Gülsin Onay – Piyano Resitali, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 20.30

 

GFA’da sonraki masterclasslar

30 Temmuz – 11 Ağustos GFA Piyano Masterclass; Francesco Libetta & Konstanze Eickhorst & Gülsin Onay

13 – 18 Ağustos GFA Şeflik Masterclass; Lior Shambadal

20 – 25 Ağustos GFA Kontrbas Masterclass; Fora Baltacıgil

 

Sanatçı Biyografileri

Eser Öktem – 1 Ağustos konseri

1990 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’da doğdu. Piyano çalmaya başladıktan kısa bir süre sonra Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’na KKTC Devlet Bursuyla kabul edilerek Prof. Semra Kartal ve Prof. Kâmuran Gündemir ile çalıştı. Ortaokul devrini Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Okulu’nda Prof. Kamuran Gündemir’in sınıfında tamamladıktan sonra bir sene Emre Şen’den dersler aldı.

2006 yılında Manchester’de Chetham’s School of Music’te Murray McLachlan, 2007 ve 2008’de Cambridge’de Gülsin Onay ve Londra’da Royal College of Music’te Kevin Kenner ile çalıştı. 2009 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi lisans devresinden Prof. Ersin Onay ile çalışarak 2014 yılında şeref listesinde mezun oldu.

İlk konserini 2005 yılında Bellapais Manastırı’nda şef Burkhard Rempe’nin yönettiği Hochschule für Musik Nürnberg’in Orkestrası ile verdikten sonra yine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Türkiye’de, İngiltere’de, Rusya’da, Fransa’da ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nde verdiği konserlerle kariyerini sürdürdü. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Güney Kıbrıs Gençlik Senfoni Orkestrası, Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası (AGSO), KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Zürih Akademik Orkestrası ile solist sanatçı olarak çeşitli konserler verdi.

Konstanze Eickhorst – 2 Ağustos konseri

Konstanze Eickhorst, 5 yaşından itibaren blok flüt ve piyano dersleri aldığı Bremen’de büyüdü. 11 yaşındayken Hanover’deki Hochschule für Musik und Theater’da Karl-Heinz Kämmerling’in piyano sınıfına kabul edildi. Kämmerling, öğrencilik döneminde onun en önemli yol göstericisi oldu. Ayrıca Paris’te Vlado Perlemuter ile çalışmalar yaptı.

“Clara Haskil” ve “Geza Anda” uluslararası yarışmalarında birincilik ödülleri kazanmasının ardından, tanınmış orkestralar ve önemli festivallerden aldığı teklifler, başarılı kariyerinin başlangıcı oldu.  Christoph Eschenbach, Andrew Davis, Peter Schneider, Manfred Honeck ve Ingo Metzmacher gibi şeflerle çalıştı.

Oda müziği tutkusu da erken yaşlarda ortaya çıktı. Eickhorst, iki ile dokuz enstrümandan oluşan farklı kombinasyonlarda oda müziği yapan Linos Ensemble’ın bir üyesidir. Solist ve oda müzisyeni olarak pek çok CD kaydında yer almıştır. Bu kayıtlar onun geniş repertuarını ve az bileneni keşfetmeye merakını ortaya koyan çalışmalardır. Linos Ensemble ile kaydettiği Franz Schmidt’in sol el piyano, klarinet, ve yaylılar için beşlisi ile ECHO Klassik ödülünü kazandı. Bir başka nadir kaydedilen eser olan Arnold Krug’un Op.16 piyanolu dörtlüsü CPO tarafından yayınlandı. GENUIN etiketiyle çıkacak olan solo resital kaydı da hazırlık aşamasında.

Konstanze Eickhorst 28 yaşındayken Hannover Hochschule’de ders vermeye başladı. Bir kaç yıl sonra da Hochschule Lübeck eklendi öğretmenlik kariyerine. 2016/2017 sezonunda Kraków Musikhochschule’de misafir öğretmen olarak ders vermeye başladı. Geniş müzikal deneyimini paylaşmak konusunda çok tutkulu olan sanatçı, piyano ve oda müziği masterclassları düzenliyor. Uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir